Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), ekipa Centra za preventivne zdravstvene usluge Doma zdravlja Niš održala je akciju u centralnom holu ustanove. Podelom flajera i saveta o mogućnostima prevencije, rane dijagnostike i lečenja ove bolesti, zdravstveni radnici želeli su da skrenu pažnju na bolest od koje svake godine oboleva sve više ljudi i predstavlja veliki zdravstveni i socio-ekonomski problem.
- Većina pacijenata su pušači, ili su u prošlosti bili pušači tako da je prevencija u smislu prestanka pušenja najbolji je način za smanjenje učestalosti ovog oboljenja. Zagađenje vazduha takođe igra ulogu u nastanku HOBP-a. Zatim prašina i hemikalije na radnom mestu, infekcije. Кod adolescenata koji počinju da puše pre završetka rasta dolazi do inhibicije maksimalnog razvoja pluća. Dugotrajno pušenje oštećuje pokrete treplji na epitelnim ćelijama bronhijalnog zida, vodi ka hipertrofiji i hiperplaziji žlezda koje luče sluz. Tipični simptomi HOBP-a su hronični kašalj, iskašljavanje gustog sekreta obično bele boje, zapaljenja disajnih puteva. Кarakteristični su znaci opstrukcije disajnih puteva: zamor pri naprezanju, noćni kašalj, osećaj gubitka vazduha, dispneja, periferna cijanoza, centralna cijanoza. Кod pregleda se mogu uočiti cijanoza- plava prebojenost delova tela, staklasti nokti, disanje usnama. Komplikacije koje se mogu javiti su opterećenje desnog srca i njegove hipertrofije. Hipertrofija desne komore dovodi i do dilatacije, što uzrokuje edeme, povećanje jetre, venski zastoj. Pacijenti često dobijaju i zapaljenje pluća. Usled opstrukcije javlja se i emfizem pluća, kazali su iz Doma zdravlja Niš.
Cilj lečenja je sprečavanje pojave tegoba i njihovo uklanjanje, smanjenje učestalosti i težine perioda pogoršanja bolesti i poboljšanje podnošenja napora.