Uz pomoć države Niš dobija dve nove kotlarnice na gas
Grejanje u Nišu preko Gradske toplane najkasnije do početka jeseni naredne 2025. godine biće veoma zdravije i kvalitetnije, jer će se značajno smanjiti ugrožavanje životne sredine.
Prema rečima direktora Toplane, Predraga Milačića, Vlada Republike Srbije je preko Ministarstva zaštite životne sredine opredelila 126 miliona dinara za nišku Gradsku toplanu, odnosno za izgradnju dve nove kotlarnice na prirodni gas. Reč je o donaciji dobijenoj na konkursu za dodelu sredstava za nabavku, zamenu, sanaciju i rekonstrukciju kotlarnica za grejanje, koji je raspisalo gorepomenuto Ministarstvo.
“Prema informacijama Ministarstva zaštite životne sredine po završetku konkursa, naš grad dobio je najveća sredstva za unapređenje sistema i kvaliteta grejanja. Taj novac biće iskorišćen za modernizaciju proizvodnje i isporuke toplotne energije potrošačima na desnoj obali Nišave i na području Gradske opštine Pantelej”, rekao je Milačić.
Ukupna vrednost projekta je oko 160 miliona dinara, a Grad iz svog budžeta učestvuje sa 20 procenata. Ova sredstva omogućiće realizaciju dugo planiranog osavremenjivanja proizvodnje toplotne energije, kao i gradnju dve nove kotlarnice u dvorištu OŠ “Stefan Nemanja” i u dvorištu objekta Pošte na uglu Knjaževačke i Studeničke ulice.
,,Toplotna energija koja će se prizvoditi na prirodni gas isporučivaće se potrošačima koji trenutno koriste toplotnu energiju iz Toplane “Pantelej” koja sada koristi mazut. Ono što je najvažnije jeste da će od naredne grejne sezone žitelji Knjaževačke ulice i tog dela grada disati mnogo čistiji vazduh“, poručio je Gradonačelnik Dragoslav Pavlović.
Prema zvaničnim podacima niška Gradska toplana posle višegodišnje modernizacije proizvodnih pogona, trenutno čak 96 odsto energije proizvodi korišćnjem prirodnog gasa. Preostala četiri procenta toplotne energije dobijaju se iz kotlarnica koje koriste mazut i električnu energiju. Kada s jeseni 2025. godine u funkciji budu nove kotlarnice koje će se graditi donacijom države Srbije i Ministarstva zaštite životne sredine, proizvodnja toplotne energije iz energenata koji nisu prirodni gas pašće na samo 2,5 odsto.